Przydatne akcesoria do lamp solarnych

Lampy solarne, które bazują na odnawialnych źródłach energii, jaką w tym przypadku jest energia słoneczna, są ostatnio bardzo popularne. Dzieje się tak ze względu na to, że w niektórych sytuacjach umożliwiają one obniżenie kosztów, a także są bardziej praktyczne. Co prawda, trzeba je wyposażyć w odpowiednie akcesoria do lamp solarnych, przez co sam koszt zakupu i montażu całej instalacji staje się nieco wyższy niż w przypadku klasycznych lamp, ale są inne plusy takiego rozwiązania. W sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma źródeł zasilania i trzeba budować podłączenie do sieci, okazuje się, że lampy solarne są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Regulatory napięcia jako niezbędne akcesoria do lamp solarnych

Jednym z niezbędnych elementów całej instalacji bazującej na panelach solarnych są regulatory napięcia. Ich funkcją jest między innymi regulowanie poziomu mocy akumulatora. Jest to niezwykła funkcja, która sprawia, że prąd płynący z akumulatora będzie miał stałe napięcie. Regulatory posiadają również wbudowane czujniki, które automatycznie obniżają napięcie w przypadku rozładowywania się akumulatora co skutkuje tym, że nie rozładowuje się do końca a napięcie jest dopasowane do podaży energii

Regulatory mogą występować w różnych modelach - oto przykłady:

  • Regulator SMR1012-DCN5 10A – jest to podstawowy regulator stosowany na przykład w oświetleniowych instalacjach ogrodowych lub przy znakach drogowych. Ma funkcje automatycznego wykrywania napięcia oraz - również automatycznie ustawia przyciemnienie, gdy spada napięcie a akumulatorze.
  • Regulator MPPT Tracer5206EPLI  – jest o wiele bardziej zaawansowany i poza podstawowymi funkcjami posiada także cyfrowy panel sterowania, którym można ustawić różne parametry i zautomatyzować działanie całej instalacji. Dodatkowo umożliwia precyzyjne, cyfrowe ustawienie napięcia prądu stałego oraz śledzenie statystyk podaży energii w czasie rzeczywistym.

Regulatory to podstawowe akcesoria do lamp solarnych, podczas zakupów trzeba jednak pamiętać o dodatkowych akcesoriach, takich jak pilot do regulatora czy uchwyty montażowe. Należy je odpowiednio dobrać na etapie kompletowania całej instalacji. W razie wątpliwości, jesteśmy do dyspozycji.

Data publikacji: 12.08.2019

Autor: Tomasz Łepkowski