Jak bezpiecznie zamontować panel słoneczny?

Prawidłowy montaż instalacji złożonej z paneli fotowoltaicznych jest kluczem do tego, aby funkcjonowała ona efektywnie przez wiele lat. Podstawową kwestią jest solidne zamontowanie paneli, tak by były one stabilnie osadzone i mogły pełnić swoje funkcje bez ryzyka uszkodzenia, bez względu na występujące warunki, w jakich muszą pracować. Niezbędne do tego będą dedykowane akcesoria montażowe do paneli słonecznych, które dostępne są u nas w atrakcyjnych cenach.

Na prawidłowy sposób montażu, zgodny z instrukcją obsługi należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż panele tego rodzaju przeważnie stosowane są w takich miejscach, w których instalacja jest wystawiona na niekorzystne warunki atmosferyczne - na przykład wiatr lub chociażby wstrząsy związane z przemieszczeniem się, gdy montuje się je na jachtach lub na dachach kamperów. Dlatego też minimalne błędy podczas montażu, mogą w konsekwencji spowodować, że panele ulegną po pewnym czasie uszkodzeniu.

 

Jak wybrać akcesoria montażowe do paneli słonecznych?

Dobór systemu montażowego jest uzależniony od tego, gdzie montuje się instalację. Na rynku dostępne są różne typy akcesoriów montażowych do paneli słonecznych. Oto przykłady:

 

  • Uchwyt do montażu baterii słonecznej  – jest to podstawowy, regulowany uchwyt umożliwiający montaż na ścianie lub dachu. Dzięki regulowaniu kąta nachylenia, można łatwo ustawić nachylenie do kąta padania promieni słonecznych.
  • Uchwyt montażowy na słup  – jest to uchwyt umożliwiający montaż baterii słonecznej na słupie lub maszcie. Można go również wykorzystać jako luźno posadowiony stojak lub przymocować go na stałe do gruntu lub dachu.
  • Uchwyt montażowy uchylny – jest to bardzo wygodny uchwyt do baterii słonecznej, bardzo często stosowany na przykład na dachach kamperów. Swoją praktyczność zawdzięcza możliwości regulowania kąta nachylenia w stosunku do kąta padania światła.

Poza doborem odpowiednich uchwytów, trzeba pamiętać, że akcesoria montażowe do paneli słonecznych powinny być montowane zgodnie z instrukcją obsługi, dokładnie takimi śrubami, jakie wskazuje producent. Tylko to zagwarantuje stabilność całego uchwytu bądź stelaża baterii.

Data publikacji: 20.08.2019

Autor: Tomasz Łepkowski