Czym są inwertery solarne i jakie jest ich znaczenie w systemie fotowoltaicznym?

Przyglądając się bliżej instalacjom fotowoltaicznym, szybko zauważymy, że składają się one z kilku różnorodnych elementów. Są to konkretne urządzenia, mające na celu wspólnie tworzyć wydajną instalację. Podstawowym elementem każdego systemu fotowoltaicznego jest inwerter solarny. Jego głównym zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny. Zadanie to jest o tyle ważne, że gdyby nie zostało ono wykonane - praktycznie cała pobrana przez panel fotowoltaiczny energia, nie mogłaby znaleźć żadnego zastosowania w gospodarstwie.

Działanie inwerterów solarnych – zasady i najważniejsze informacje

Jak już zostało wspomniane, inwertery solarne służą głównie do zamieniania prądu stałego na zmienny. Prąd stały nie nadaje się bowiem do wykorzystania, w celu zasilania wszelkich urządzeń domowych. Stąd też niezbędne jest przekształcenie wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną prądu na taki, który może zostać wykorzystany w codziennym życiu. W karcie katalogowej każdego inwertera znaleźć można informacje dotyczące jego sprawności. To z kolei oznacza ilość prądu, który zostanie zmieniony, a także tego, który pozostanie stracony. Im mniejsza będzie ogólna moc wyjściowa instalacji, tym sprawność będzie mniejsza.

Wybór konkretnego rodzaju inwertera zależy od oczekiwań i potrzeb klienta, a także danego gospodarstwa. Inwertery on-grid pozwalają odsprzedawać nadwyżki wytworzonej przez instalację energii do sieci. Z kolei inwertery w typie off-grid zapewnią całkowitą niezależność od sieci. Konkretny rodzaj inwertera dopasowuje się więc w zależności od potrzeb lub możliwości. Inwertery solarne dostępne u nas, pochodzą wyłącznie od znanych i cenionych na rynku fotowoltaicznym producentów, zapewniając doskonałą wydajność, sprawność, a także funkcjonalność całej instalacji.

Data publikacji: 26.07.2019

Autor: Tomasz Łepkowski