Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych
Głównym programem dofinansowań instalacji fotowoltaicznych jest Prosument, który został wdrożony po raz pierwszy w 2015 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Bankiem Ochrony Środowiska w 2017 roku wydał decyzję o reedycji programu. Od października 2017 można było składać wnioski o dofinansowanie paneli słonecznych. Regulamin drugiej edycji skorygował jedynie to, kto może się ubiegać o dofinansowanie, do listy beneficjentów dołączyły wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. W drugiej edycji można było uzyskać dotację nawet do 30% kosztów montażu instalacji słonecznej.
Prosument II – konkretne liczby
Warunkiem otrzymania dotacji było wzięcie kredytu. Jego warunki były bardzo korzystne koszty prezentowały się następująco:
- oprocentowanie – 1% w skali roku,
- prowizja uruchomieniowa – 3%,
- prowizja boczna, spłacana od kwoty pozostałej do spłaty po każdym roku – 1,5 %,
- okres kredytowania do 15 lat.
Ponadto wystąpił również wymóg odnośnie ilości złotówek przypadających na kW zainstalowanej mocy. Wymaganie wyglądało następująco:
- instalacje o mocy przyłączeniowej do 5kW – 7000 zł/kW,
- instalacje o mocy przyłączeniowej powyżej 5kW – 6000 zł/kW.
Jeżeli myśleli Państwo o montażu instalacji, dobrym rozwiązaniem byłoby ubieganie się o dofinansowanie. Dzięki takim programom zdecydowanie zwiększa się rentowność paneli fotowoltaicznych.
W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości chętnie służymy poradą. Zapraszamy do kontaktu.