Close
Bez kategorii Dotacje Fotowoltaika

Dotacje na fotowoltaikę

Dotacje na fotowoltaikę

Globalne ocieplenie wymusza na nas niemalże natychmiastową reakcję. To już najwyższy czas, by zainwestować w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, o której ostatnimi czasy mówi się coraz więcej. Dzieje się tak między innymi dzięki temu, że pojawiły się dotacje na fotowoltaikę, a co za tym idzie, koszt instalacji paneli fotowoltaicznych znacznie się zmniejsza. O czym warto pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną? Skąd czerpać dotacje na fotowoltaikę?

Koszt instalacji fotowoltaicznych – czy można na tym oszczędzić?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy pamiętać, że nie jest to mały wydatek. Niemniej jednak jest to koszt, który absolutnie się opłaca, ponieważ stosunkowo szybko się zwraca i co najważniejsze, pozwala uniezależnić się od dostawcy prądu. A jak wiemy, ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną, dlatego też doskonałą opcją, by temu zaradzić, jest inwestycja w fotowoltaikę. Dzisiaj jest to jeszcze prostsze niż kilka lat temu, ponieważ zarówno ceny paneli znacznie spadły, jak i mamy do dyspozycji różne formy dofinansowania tej inwestycji.

Warto jednak podkreślić, że zakup paneli i montaż instalacji to nie mały wydatek. Cały koszt instalacji fotowoltaicznych jest zależny od zapotrzebowania domu, a co za tym idzie od ilości paneli. W najprostszym rozumowaniu im większe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię tym więcej paneli trzeba zamontować. Należy tu zaznaczyć, że absolutnie nie powinno się oszczędzać na panelach czy falowniku. To płuca i serce całej instalacji, od których jakości zależy między innymi jej produktywność czy też żywotność. Co więcej, w żaden sposób nie opłaci się kupować paneli używanych, gdyż ich produktywność wraz z wiekiem spada. Zdecydowanie lepiej jest postawić na nowy sprzęt, który ma przecież służyć przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Wynajmując profesjonalną ekipę, możesz liczyć zarówno na sporządzenie całego kosztorysu, jak i dobranie odpowiedniego sprzętu oraz jego montaż. Co więcej, pomogą również przygotować formalności, które przydadzą się, jeśli chcesz ubiegać się o dotacje na fotowoltaikę.

 

Program Mój Prąd, czyli jakie są formy dofinansowania instalacji fotowoltaicznych?

Ogromną popularnością cieszy się rządowy program Mój Prąd, który pozwala na uzyskanie 5 000 zł dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Dla przeciętnej rodziny to możliwość uzyskania sporej oszczędności i obniżenia ceny energii elektrycznej poprzez budowę własnej elektrowni słonecznej.

Wielu polaków skorzystało już z dotacji, dzięki której odzyskali sporą część pieniędzy zainwestowanych w instalację fotowoltaiczną dla ich domu. To najlepsza okazja, by móc wprowadzić w swoim gospodarstwie odnawialne źródła energii i czerpać radość z darmowego prądu!