Jak działają panele fotowoltaiczne?

Bardzo modne stało się od pewnego czasu wytwarzanie energii elektrycznej pochodzącej ze światła słonecznego. Stworzono w tym celu panele fotowoltaiczne, inaczej zwane panelami słonecznymi. Energię słoneczną można przetwarzać na elektryczną na niejeden sposób. Do tego celu nadają się półprzewodniki, jak selen, czy krzem, ale to właśnie krzem jest do tego celu najbardziej wydajny. Warto bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób krzemowe panele fotowoltaiczne wytwarzają tak ważną energię elektryczną.

 

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panel fotowoltaiczny zbudowany jest w oparciu o płyty krzemowe, które znajdują się pomiędzy elektrodami dodatnimi i ujemnymi. Światło słoneczne, padające na panel fotowoltaiczny przenika przez niego i powoduje, że płyta krzemowa wytwarza energię elektryczną. Jak to się dokonuje? Otóż sama płyta krzemowa wytworzona jest jako element półprzewodnikowy ze złączami typu N i P, gdzie pod wpływem światła następuje emisja i przepływ elektronów, co skutkuje wytworzeniem się prądu elektrycznego. Tak to wygląda w dużym skrócie. Oczywiście, w miarę rozwoju technologii ogniwa fotowoltaiczne również ewoluują. Stają się znacznie wydajniejsze, a także zostają wprowadzane pewne zmiany w ich strukturze, które ograniczają koszty ich produkcji. Przykładem wydajnych ogniw są tutaj ogniwa, które zawierają warstwę odbijającą promienie słoneczne i na powrót kierującą je do płyty krzemowej. To sprawia, że ogniwa wytwarzają energię elektryczną już przy niskiej emisji światła słonecznego.

 

Od czego zależy optymalne działanie paneli fotowoltaicznych?

Projektując instalację złożoną z zespołu paneli fotowoltaicznych, konieczne jest zestawienie ze sobą kilku bardzo ważnych informacji, które zdeterminują rodzaj paneli fotowoltaicznych. Ilość słonecznych dni, miejsce przeznaczone na ich zamontowanie i ewentualne przeszkody w dostępie światła określą rodzaj paneli, który należy wybrać. Między innymi te właśnie informacje pozwolą na dobranie odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych i stworzenie z nich instalacji o maksymalnej żądanej wydajności elektrycznej.

Data publikacji: 14.11.2019

Autor: Tomasz Łepkowski