Jak ładować akumulator żelowy?
Akumulatory żelowe wykorzystywane są w instalacji fotowoltaicznej, jako magazyn nadmiernej energii elektrycznej produkowanej przez panele. Dzięki temu po zachodzie słońca możemy bez przeszkód korzystać z darmowego prądu, który zmagazynował się w ciągu dnia. Ceni się je za wyjątkową trwałość. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie użytkowani i prawidłowe ładowanie akumulatora to bardzo ważny czynnik wpływający na jego żywotność. Jak ładować akumulator żelowy, by służył nam przez lata?
Zastosowanie akumulatorów żelowych
Akumulatory żelowe cieszą się ogromną popularnością szczególnie u właścicieli kamperów czy łodzi. Dzięki nim można swobodnie korzystać z przywilejów stałego dostępu do prądu, co dzisiaj w erze elektroniki jest niezwykle ważne dla komfortu. Wiele łodzi wyposażonych jest dziś również w panele słoneczne, co dodatkowo pozwala na całkowitą niezależność i swobodę w podróżowaniu. Podobnie zresztą jest w przypadku kamperów. Aby jednak móc swobodnie podróżować bez obaw o braki w dostawie prądu, warto wiedzieć, jak zadbać o swój akumulator.
Jak ładować akumulator żelowy?
Akumulatory żelowe najlepiej jest ładować prądem 10-godzinnym. Idealnym prądem ładowania dla akumulatora 100 Ah będzie prąd 10 A, co pozwoli na pełne naładowanie właśnie w ciągu 10 godzin. Oczywiście prąd ładowania może być większy lub mniejszy. Warto jednak trzymać się zasady, by nie przekraczać wartości 0,3 docelowej pojemności akumulatora w Ah. Czyli akumulator 100 Ah można ładować maksymalnie prądem 30 A.
Jeśli chodzi o źródło ładowania, to może ono być różne. W przypadku systemów solarnych możemy ładować akumulator dwoma regulatorami ładowania. Warunkiem koniecznym jest jednak nieprzekraczanie maksymalnego prądu ładowania dla konkretnego akumulatora. Najlepszym regulatorem ładowania są jednak inteligentne regulatory MPPT, które w sposób optymalny ładują akumulator w systemach fotowoltaicznych. Regulatory te mają wiele istotnych cech, w tym między innymi śledzenie punktów maksymalnej mocy, pozwalają uzyskać nawet 97% sprawności ładowania, zwiększają wydajność oraz wydłużają żywotność akumulatorów i dają możliwość ładowania akumulatorów o różnych napięciach.
Co istotne, warto także pamiętać, że akumulatory żelowe można ładować w jednym czasie zarówno regulatorem MPPT, jak i klasycznym regulatorem PWM. Praca obydwu regulatorów nie zostanie zakłócona, co pozwala na ich bezproblemowe funkcjonowanie razem. Zależnie od bieżącego napięcia akumulatora będą się autonomicznie włączać się i wyłączać. Nie wolno zapominać również o tym, by nie dopuszczać do całkowitego rozładowania się akumulatora, gdyż to doprowadza do skrócenia jego żywotności.