Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku
Instalacja fotowoltaiczna przynosi użytkownikom wiele korzyści – niższe rachunki za prąd czy niezależność. Nie dotyczą nas żadne podwyżki cen za energię, a jedynie opłata dystrybucyjna. Oczywiście najpierw trzeba liczyć się z kosztami zakupu i montażu, które są dość spore. Jednak i na to jest rada – zawsze możemy próbować ubiegać się o dofinansowanie czy pożyczkę. Dodatkowo możemy fotowoltaikę odliczyć od podatku! Sprawdzamy, jak to zrobić!
Podatek od fotowoltaiki – co można odliczyć?
Fotowoltaikę możemy odliczyć od podatku PIT za rok, w którym ją zakupiliśmy. Odliczenie jest możliwe dzięki tak zwanej uldze termomodernizacyjnej, która dotyczy wszystkich kosztów, jakie ponieśliśmy w związku z termomodernizacją naszego domu. Zatem odpisowi podlegają między innymi wszystkie wydatki związane z zakupem urządzeń, ich montażem oraz koszty niezbędnych narzędzi. Całkowita kwota ulgi nie może przekroczyć 53 tys. złotych na jednego podatnika.
Kto może odliczyć panele do podatku?
Każdy może zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Odliczyć jej koszty od podatku mogą osoby, które rozliczają się według dochodów w skali podatkowej, stosują jednolitą stawkę podatkową lub opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulgi przysługują zarówno właścicielom, jak i współwłaścicielom budynków. Jedynymi osobami, które nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej to najemcy, osoby budujące dom oraz właściciele budynków wielorodzinnych. Z ulgi mogą również skorzystać osoby, które biorą udział w programie Mój Prąd.
Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną należy wypełnić tak zwany formularz PIT/O, który jest załącznikiem do deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28. Nie ma wymogu, by dołączać do deklaracji rachunki czy faktury za zakupiony sprzęt, należy je jednak zachować przez odpowiedni okres przedawnienia (5 lat).
Panele fotowoltaiczne to szybki sposób na niższe rachunki i energetyczną niezależność, jednak bardzo często jedyną przeszkodą są wysokie koszty instalacji i montażu. Dzięki dofinansowaniom oraz ulgom podatkowym fotowoltaika staje się bardziej dostępna – a za sprawą odliczeń od podatku poniesione koszty zwracają się dużo szybciej. Warto też sprawdzić, jaki program wspierający zieloną energię prowadzony jest w naszej gminie – to kolejny sposób na uzyskanie pomocy finansowej przy zakupie i instalacji fotowoltaiki. Ekologiczne źródła energii są dofinansowywane przez Unię Europejską – w naszym kraju istnieje kilka programów umożliwiających wsparcie dla zainteresowanych energia solarną. Zielona energia to nasza przyszłość.