Close
Bez kategorii Fotowoltaika

Jak założyć farmę fotowoltaiczną

Jak założyć farmę fotowoltaiczną

O i ile instalacje fotowoltaiczne na dachach domów nikogo już w naszym kraju nie dziwią, to farmy fotowoltaiczne są dużą nowością i budzą zdziwienie. Do mikrostacji wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić, natomiast wielka powierzchnia zastawiona panelami to wciąż rzadki widok. Jednak biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej chyba powinniśmy zacząć się przyzwyczajać do takich widoków na polach.

Farma fotowoltaiczna – co to takiego?

Farma fotowoltaiczna to nic innego, jak specjalne obszary, na których rozlokowano całe łańcuchy paneli słonecznych. To dość nowy rodzaj tego typu inwestycji w Polsce, co nie znaczy, że mało opłacalny. Jedna farma fotowoltaiczna może zasilać nawet całą gminę czy powiat. Ogniwa fotowoltaiczne na farmach są ulokowane na ziemi, natomiast w przypadku mikroinstalacji najczęściej montuje się je na dachach budynków. Warto wiedzieć, że cała energia wytworzona na farmie fotowoltaicznej najpierw przekazywana jest do do sieci energetycznej, a dopiero później trafia do odbiorców.

Dla kogo farmy – fotowoltaika w rolnictwie

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną najbardziej opłaca się dużym przedsiębiorstwom oraz rolnikom. Potrzebny jest jedynie grunt o odpowiedniej powierzchni. Elektrownie fotowoltaiczne najlepiej stawiać na płaskim terenie, z dala od drzew, które mogą rzucać cień na panele i tym samym wpływać na ich efektywność. Budowa takiej farmy wiąże się też z pewnymi formalnościami, jak decyzja środowiskowa. Specjaliści ocenią czy nasza farma nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko i wydadzą odpowiednią decyzję. Jest to szczególnie ważne, jeśli farma ma być wybudowana na terenach cennych przyrodniczo lub gdy jej powierzchnia przekracza 1 ha.

Czy farma fotowoltaiczna się opłaca?

Nie da się ukryć, że farma fotowoltaiczna to ogromna inwestycja i wiąże się bardzo dużymi kosztami. Warto więc przemyśleć, czy faktycznie potrzebujemy aż tak dużej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli faktycznie nasze przedsiębiorstwo ma aż tak duże zapotrzebowanie na energie elektryczna to farma będzie doskonałym rozwiązaniem – nie tylko pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd, ale też zapewni niezależność energetyczną. Warto też spróbować zdobyć dofinansowanie na instalacje – niektóre programy pozwalają uzyskać zwrot większości poniesionych kosztów. Istnieją też dotacje ministerialne oraz dotacje pochodzące ze środków Unii Europejskiej, która bardzo wspiera wykorzystywanie zielonej energii. Warto postawić na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają nam zaoszczędzić i przy okazji wspomagają środowisko.