Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce
Gdy decydujemy się na samodzielną produkcję prądu z energii solarnej powinniśmy dokładnie przemyśleć lokalizację paneli fotowoltaicznych. Instalację zazwyczaj montuje się na dachu lub na gruncie – wszystko zależy od stopnia nasłonecznienia danego miejsca. Koniecznie należy wziąć pod uwagę wszelkie źródła zacienienia, czyli słupy, drzewa czy kominy. Każdy, nawet najmniejszy, cień padający na ogniwa słoneczne skutkuje ich zmniejszoną wydajnością. Zatem gdzie zamontować panele słoneczne, aby cała instalacja działała efektywnie?
Montaż paneli na dachu
Jeśli uznamy, że najlepszym pomysłem będzie zamontowanie ogniw na dachu naszego domu, czeka nas dalsza analiza. W Polsce dachy najczęściej pokryte są blachodachówką, dachówką ceramiczną, betonową lub blachą trapezową. Najpopularniejszym wyborem jest jednak blachodachówka – jest tania i wygląda bardzo estetycznie. Niezależnie od tego, czym pokryty jest nasza dach, pierwszą sprawą do przeanalizowania jest umiejscowienie paneli na dachu w taki sposób, by nie padał na nie żaden cień. Dzięki temu nasza instalacja będzie działać efektywnie i szybko zwrócą się nam wszystkie poniesione koszty.
Panele słoneczne na blachodachówce
Kolejnym wyzwaniem, jakie może nas czekać przy montażu paneli fotowoltaicznych jest kształt dachu. Najlepszym miejscem na ogniwa solarne jest dach skośny, jednak to właśnie tam nieco trudniej je zamontować. Przy spadzistych dachach nie potrzeby stosowania dodatkowych konstrukcji utrzymujących panele pod odpowiednim kątem, jest to jednak konieczność, jeśli nasz dom ma płaski dach. W takich przypadkach ogniwa muszą stanąć na odpowiednim stelażu. Montaż na skośnym dachu jest tańszy, jednak panele zamontowane na dachu płaskim mają lepszą wentylację i chłodzenie, co zwiększa ich wytrzymałość i wydajność.
Jak montować panele na blachodachówce? Systemy montażowe zazwyczaj składają się z kilku elementów, między inny śrub, szyn czy adapterów. Montaż ogniw wiąże się z wywierceniem otworów w krokwiach, aby stabilnie zamontować panele i nie zostały one zwiane z dachu. Jeśli zlecamy montaż fachowcom, nie ma obaw – ogniwa zostaną solidnie przytwierdzone i nie zagrozi im nawet silny wiatr.
Od początku warto zadbać nie tylko o wysokiej jakości instalację fotowoltaiczną, ale też o jej odpowiedni montaż. Źle zainstalowana fotowoltaika nie będzie działała efektywnie i może zacząć przynosić straty. Warto więc dokładnie przemyśleć miejsce montażu i zadbać, by było dobrze nasłonecznione, niezacienione, a same panele były zainstalowane pod odpowiednim kątem względem słońca. Wtedy instalacja fotowoltaiczna szybko zacznie przynosić nam zyski.