Ogrzewanie domu panelami słonecznymi

W ogólnym przekonaniu ludzi utarło się przekonanie, że panele słoneczne służą jedynie do produkcji prądu. Jest to błędne myślenie, ponieważ po spełnieniu odpowiednich warunków panelami fotowoltaicznymi można ogrzać budynki.

 

Instalacje fotowoltaiczne do ogrzewania budynków

Jeżeli myślimy o wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania budynków musimy przystosować całą instalacje. Częściej do ogrzewania budynków wykorzystywana jest pompa ciepła, jednak wtedy na etapie projektowania musimy założyć zastosowanie pompy. Same instalacje słoneczne najczęściej są wykorzystywane do ogrzewania wody, ponieważ w takim wariancie instalacja nie wymaga większej przebudowy. Jeżeli wykorzystamy panele słoneczne do ogrzewania wody, idealnie będą się sprawdzały do ogrzewania podłogowego. W przypadku już zastosowanego podgrzewania podłogowego wykorzystanie instalacji będzie łatwiejsze, w innym przypadku wiąże się to z przeróbkami budowlanymi.

 

Ogrzewanie budynków, a panele fotowoltaiczne

W przypadku wykorzystywania prądu do ogrzewania naszego budynku panele słoneczne sprawdzą się idealnie, ponieważ panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu elektrycznego. Samo w sobie ogrzewanie prądem elektrycznym nie należy do najtańszych, jednak poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznych możemy obniżyć rachunki za energię elektryczną. Instalacja będzie pracować na obniżenie rachunków zarówno latem i zimą. Na pewno zastosowanie paneli słonecznych do ogrzewania domu nie będzie pierwszym rozwiązaniem, które będziemy chcieli wykorzystać, jednak po przeanalizowaniu plusów i minusów będzie najbardziej korzystnym, w przypadku wykorzystywania energii elektrycznej do ogrzewania budynków.

Data publikacji: 11.06.2019

Autor: Tomasz Łepkowski