Oszczędność prądu dla każdego domostwa
Ceny za prąd z roku na rok drożeją. Jest to nieuniknione i wszyscy się do tego przyzwyczailiśmy. Jest jednak możliwość, z której coraz chętniej korzystamy i która staje się bardzo popularna w kraju. Chodzi o fotowoltaikę, czyli montaż paneli fotowoltaicznych i stworzenie własnej elektrowni słonecznej generującej darmowy prąd ze słońca. Wiele osób nieprzekonanych jeszcze do fotowoltaiki zadaje sobie sporo pytań. Czy ten prąd jest faktycznie za darmo? Jak oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną w domu?
Czy panele słoneczne produkują prąd za darmo?
Panele słoneczne z uwagi na swoją konstrukcję są w stanie przekształcić energię słoneczną w prąd stały. W następnym etapie prąd stały płynie do inwertera, który przekształca go na prąd zmienny – czyli taki, z którego korzystamy na co dzień w naszych gospodarstwach domowych. Ponadto istnieją dwie różne opcje podłączenia paneli słonecznych i korzystania z ich prądu. Jedna wymaga wpięcia się do instalacji elektrycznej i stałego źródła prądu. Innymi słowy, musimy nadal mieć podpisaną umowę z zakładem energetycznym i dysponować przyłączem do energii elektrycznej, aby nasza elektrownia mogła prawidłowo funkcjonować. Wówczas za dnia promienie słoneczne padające na panele generują prąd, który płynie do naszej sieci elektrycznej i jest na bieżąco zużywany. Cały nadmiar energii, której nie wykorzystujemy w ciągu dnia, oddawany jest do sieci zakładu energetyki, co nazywamy „sprzedażą prądu do sieci”. W ciągu nocy, kiedy panele nie generują prądu, poniekąd możemy odzyskać nadmiar energii wysłanej do sieci, niemniej jednak nie odzyskujemy jej w 100% a jedynie w 70-80%. Pozwala to jednak w dużej mierze zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ponieważ w ciągu dnia mamy go zupełnie za darmo.
Jak zmniejszyć rachunki do zera i uniezależnić się od zakładu energetycznego?
Jeśli zależy Ci na tym, by w ogóle nie korzystać z prądu z sieci, możesz zainstalować instalację typu off-grid. Ten typ nie wymaga podpinania instalacji fotowoltaicznej pod sieć, a pozwala całkowicie uniezależnić się od źródła prądu z zakładu. Wymaga jednak dodatkowych akcesoriów, mianowicie akumulatorów oraz regulatorów ładowania i nieco innej przetwornicy. W tego typu instalacji rachunków za prąd nie mamy żadnych. W ciągu dnia, gdy panele generują energię ze słońca, możemy wykorzystywać ją na bieżąco, a jej nadmiar magazynujemy w akumulatorach. Te zaś są potrzebne w nocy, kiedy panele przestają produkować prąd. Wówczas możemy korzystać nadal z energii elektrycznej, którą zmagazynowaliśmy w akumulatorach. Następnego dnia proces ładowania rozpoczyna się wraz z pierwszymi promykami słońca.
Bez względu na to, który typ instalacji wybierzemy, każda będzie generowała oszczędność na prądzie dla danego domostwa.