Close
Bez kategorii

Otrzymano pozwolenie na użytkowanie jednej z największych farm wiatrowych w Polsce

Wprowadzenie do nowej mega farmy wiatrowej

Według danych z marca 2024 roku w Polsce istniało dokładnie 1400 farm wiatrowych. Zdecydowana większość, bo aż 799 miało moc większą niż 1 MW, ale tylko nieliczne miały powyżej 100 MW. Wynika z tego, że tak zwane mega farmy są niezwykle rzadkie. Jednak kilka dni temu ich liczba zwiększyła się o jeden. Ponieważ nowo wybudowany obiekt w Bąkowie właśnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Farma wiatrowa znajduje się w województwie opolskim w gminie Grodkowo i składa się z 38 turbin marki Nordex Group. Dzięki którym jej łączna moc wynosi aż 136,8 MW. Co czyni ją jedną z największych co do ilości generowanej mocy farmą wiatrową w Polsce.

Projekt jest własnością Ignitis Renewables litewskiego koncernu energetycznego, który prowadzi swoją działalność w RP od ponad 7 lat. Koncentruje się on głównie na hurtowym i detalicznym rynku energii. Gdzie zaopatruje swoich klientów w długoterminowe umowy na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Znaczenie pozwolenia na użytkowanie dla sektora energetycznego

Chodź farma, należy do litewskiej firmy działającej w branży energetycznej. To cały projekt od początku budowy był realizowany przez Onde w konsorcjum z P&Q.

Onde jest Polską firmą zajmującą się wykonywaniem instalacji zarówno farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych. Dzięki wydawaniu pozwoleń na użytkowanie takich obiektów. Polskie firmy oferujące swoje usługi pomocy w ich budowie będą mogły dużo prężniej się rozwijać. Co pozwoli wzmacniać Polski sektor energetyczny oraz całą jego infrastrukturę.

Równie ważnym punktem jest dostęp do relatywnie tańszej energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Która tym przypadku będzie wykorzystywana przez ponad 150 tys. gospodarstw domowych.

Technologia i innowacje zastosowane na farmie

Na farmie w Bąkowie zastosowano wiele ponadczasowych technologii i innowacji. Pozwalających jej zwiększyć efektywność razem z generowaną mocą. Obiekt został wyposażony w 38 turbin wiatrowych, z których każda ma moc 3,6 MW. Turbiny pochodzą od Nordex Group, jednego ze światowych liderów w produkcji tego typu urządzeń. Wykorzystanie ich gwarantuje bardzo wysoką wydajność oraz niezawodność przez cały okres pracy.

Równie ważnym elementem jest wprowadzenie nowoczesnej infrastruktury przesyłowej na farmie. Jedną z jej części są linie średniego napięcia oraz prace drogowo-fundamentalne wykonane przez Polską firmę Onde. Następnym segmentem są wyniki pracy przedsiębiorstwa P&Q, które było odpowiedzialne za stację elektroenergetyczną 110/30 kV zawierającą dwa transformatory o łącznej mocy przewyższającej 150 MVA. A także za wyprowadzenie mocy za pomocą linii kablowych wysokiego napięcia.

Wszystkie podjęte wyżej działania zapewniają zmaksymalizowanie ilości potencjalnie możliwej do wyprodukowania energii. Oprócz tego minimalizują wpływ farmy na otoczenie oraz środowisko. Co poza tańszym prądem wciąż stanowi główny powód inwestycji w odnawialne źródła energii.

Wpływ farmy wiatrowej na lokalną gospodarkę i środowisko

Powstawanie farm wiatrowych ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Między innymi można wyróżnić:

  • Budowa oraz późniejsze korzystanie z farmy przyczynia się do tworzenia dużej liczby miejsc pracy w wielu sektorach np. budowlanych, technologicznych czy usługowych.
  • Długoterminowa działalność firmy ma także pozytywny wpływ na zapewnienie dla pracowników stabilnego źródła dochodów. A także wspiera lokalne gminy i ich samorządy.
  • Farmy wiatrakowe mają również korzystne działanie na środowisku w otoczeniu miejsca ich powstania. Są także źródłem czystej energii prosto z odnawialnych źródeł. Co w dłuższym terminie prowadzi do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.
  • Promocja zrównoważonego i ekologicznego trybu życia.
  • Możliwe, że najważniejszym korzystnym efektem wybudowania takiego obiektu jest możliwość poprawienia lokalnej infrastruktury. Co przyczynia się do rozwoju miejscowej społeczności i kultury.

Przyszłość energetyki wiatrowej w Polsce: Co dalej po uruchomieniu farmy?

Farma w Grodkowie nie jest jedyną Polską inwestycją litewskiego koncernu działającego na terenie RP jako Ignitis Polska. Firma od 2021 posiada farmę w województwie pomorskim (Pomerania). Której łączna zainstalowana moc wynosi ok. 94 MW. W obecnej chwili składa się ona z 29 turbin o mocach pomiędzy 3 a 3,3 MW. Co pozwala generować do sieci energetycznej prawie 300 GWh w skali roku.

Dodatkowo grupa Renewables, tylko w 2023 r. ponad dwukrotnie zwiększyła generowany przez siebie obrót do 361,9 mln euro, w tym aż 170 mln euro było inwestowane w Polsce. Co pokazuje, że inwestycje w farmy wiatrakowe mają się naprawdę dobrze i w najbliższych latach ich liczba prawdopodobnie będzie wzrastać.

Potwierdzają to również najnowsze raporty mówiące, że poprzedni rok był rekordowy pod względem instalacji turbin wiatrowych. Tylko i wyłącznie w 2023 r. łączny przyrost zainstalowanej mocy osiągnął poziom 1261 MW. Co jest najlepszym wynikiem od początku pomiarów. W głównej mierze sukces należy zawdzięczać ogromnym instalacjom wiatrowym, których powstało aż 65. A ich łączna moc wyniosła dokładnie 1205 MW.