Jaki panel słoneczny na jacht/łódź?

Decydując się na inwestycję w łódź lub jacht, trzeba je wyposażyć w niezbędny osprzęt umożliwiający codzienne funkcjonowanie, które w dzisiejszych czasach nie może obyć się bez prądu. Najlepszym rozwiązaniem do zapewnienia energii na łodzi są panele elastyczne Flex. Instalacje fotowoltaiczne są uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na jachtach, łodziach a także w kamperach na całym świecie. Tego typu instalacje są bardzo wydajne i umożliwiają zapewnienie zasilania nawet najbardziej wymagającym użytkownikom, trzeba jednak wcześniej umiejętnie je wybrać i dopasować do zapotrzebowania.

 

Jak wybrać panele elastyczne Flex?

To, jak sprawna jest cała instalacja bazująca na energii słonecznej jest zależne między innymi od jakości oraz wielkości paneli. Panele elastyczne Flex występują w różnych modelach, które dedykowane nieco innym rozwiązaniom. Można oczywiście zaopatrzyć się w kilka paneli, aby zwiększyć produkcję energii, jednak często jest to niemożliwe ze względu na ograniczenie miejsca na montaż baterii, tak jak ma to miejsce na jachtach i łodziach.

Kupując baterie słoneczne na jacht, warto zaopatrzyć się w takie, które osiągają przynajmniej 50-150 W mocy.

Jest to moc umożliwiająca zasilenie podstawowych sprzętów elektrycznych potrzebnych w terenie. Mogą to być na przykład:

  • Panel elastyczny 55 W  – są to panele świetnie nadające się na niewielkie łódki lub do przyczep kempingowych. Są niewielkie oraz łatwe w montażu, jednak dla właścicieli większych jachtów mogą mieć za niską moc.
  • Panele elastyczne Flex 110 W – są to panele, których moc jest wystarczająca do spełnienia potrzeb na większej łodzi.
  • Panel elastyczny 150 W – jest to panel o stosunkowo dużej mocy, który powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Spokojnie poradzi sobie z zapewnieniem energii na dużej łodzi.

Panele elastyczne Flex mają dodatkową zaletę, która jest bardzo istotna w montażu na łodziach i w innych, trudno dostępnych miejscach. Mianowicie są wypukłe oraz da się je łatwo zamontować na klej, co sprawia, że można je błyskawicznie zamontować w niemalże dowolnym miejscu.

Data publikacji: 02.09.2019

Autor: Tomasz Łepkowski