Panele fotowoltaiczne – co to jest?

Panele fotowoltaiczne to bardzo ciekawy i niezwykle przydatny wynalazek. Przetwarzają one energię słoneczną na elektryczną, które bez wątpienia jest nam dzisiaj niezbędna. Nikt nie zastanawia się nad tym, jakie korzyści to powoduje, gdyż z pewnością nie można ich zliczyć. Energia dobiegająca ze słońca jest energią w pełni odnawialną i ekologiczną. Światła z dnia na dzień nie brakuje, poza oczywiście dniami pochmurnymi i godzinami nocnymi. Bezchmurny dzień jest tym wymarzonym, aby wykorzystać panele fotowoltaiczne i skorzystać z energii słonecznej. Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne? W jaki sposób przekształcają światło słoneczne na prąd? W tym artykule odpowiemy sobie na te pytania.

 

Budowa paneli fotowoltaicznych

Odkąd odkryto bardzo ciekawe właściwości krzemu i jego zdolności na odpowiedź na padające nań promienie słoneczne, postanowiono to wykorzystać. Krótko mówiąc, typowy panel fotowoltaiczny jest zbudowany z dwóch płyt krzemowych, jednej typu N, a drugiej typu P, łączącego je złącza p-n oraz elektrod. Pod wpływem padającego na krzem światła słonecznego w jego strukturze dochodzi do przemieszczania się elektronów, powstaje różnica potencjałów elektrycznych, czyli pojawia się napięcie elektryczne. Tak to wygląda w wielkim skrócie. Okazuje się również, że powierzchnia płyt krzemowych oraz technologia ich wykonania mają znaczny wpływ na moc pojedynczych paneli, oraz na ich wydajność. To już tylko krok do wykorzystania paneli fotowoltaicznych w domu, przemyśle i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest tania energia elektryczna.

 

Kiedy panele fotowoltaiczne wykazują największą wydajność?

Panele fotowoltaiczne wykazują największą wydajność, kiedy znajdują się w pełnym słońcu i ustawione względem niego pod kątem prostym. Są to najlepsze warunki pracy paneli, jednakże w rzeczywistości dość trudno je uzyskać. Na co dzień jest wiele dni pochmurnych, zmieniają się na niekorzyść paneli warunki atmosferyczne i pory roku, a kąt padania promieni również nieustannie się zmienia. Dlatego panele są wciąż modyfikowane, aby zapewnić jak najwyższą wydajność nawet w pochmurne i deszczowe dni. 

 

Data publikacji: 27.12.2019

Autor: Tomasz Łepkowski