Panele fotowoltaiczne – jaki to koszt?
Projektując instalację fotowoltaiczną dla własnego domu, każdy zastanawia się nad jej ostatecznym kosztem. Rzeczywiście, koszty mogą być różne w zależności od wymagań, jakie stawiamy instalacji. Aby stworzyć instalację fotowoltaiczną, która będzie nie tylko wydajna, ale zapewni również zapas energii, warto wziąć pod uwagę koszt komponentów z wyższej półki.
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?
Biorąc pod uwagę domową instalację fotowoltaiczną, należy wymienić jej najważniejsze komponenty, z których zbudowana, będzie mogła zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną: • określona co do mocy ilość paneli słonecznych, • okablowanie, • inwerter. Najważniejsze w instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Są one podstawą, jeśli chodzi o optymalną i wydajną instalację fotowoltaiczną. Najpopularniejsze są panele monokrystaliczne. Są one również najtańszą opcją z szeregiem zalet: • są wydajne i mogą bezustannie pracować przez nawet 30 lat, • są trwałe mechanicznie i odporne na warunki atmosferyczne i skrajne temperatury, • nie wymagają częstych prac serwisowych i zapewniają bardzo dobrą wydajność.
Koszt paneli słonecznych
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla wykorzystania domowego i dostarczającej około 5 kW mocy może wynieść około 35 000 złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę zysk to nie. Instalacja stosunkowo szybko się zwróci, a to za sprawą tego, że w dzień energia elektryczna będzie dostarczana bezpośrednio ze słońca, natomiast w nocy i dni pochmurne z akumulatora. To sprawia, że instalacja cieszy się wysoką sprawnością we dnie i w porach, kiedy światła słonecznego jest naprawdę niewiele. Niespożytkowana energia jest magazynowana w akumulatorze, aby mogą zostać wykorzystana, kiedy będzie potrzebna. Na koszt instalacji składają się wszystkie konieczne komponenty i zabezpieczenia. Tak więc nie są to duże pieniądze, zwłaszcza że zwrócą się nader szybko, bo w ciągu najbliższych lat. Jako że są to komponenty wysokiej jakości, mogą być bezawaryjnie użytkowane przez kolejne lata.