Dlaczego tak popularne są panele słoneczne monokrystaliczne?

Panele słoneczne są dostępne na rynku już od wielu lat, jednakże warto wiedzieć, że ich popularność na początku wcale nie była tak duża. Projektanci i producenci musieli zmagać się z różnymi problemami na etapie produkcji, a także sukcesywnie pracować nad wydajnością paneli. Tak powstały pierwsze panele monokrystaliczne. Można powiedzieć, że technologicznie niewiele się zmieniły w czasie, co najwyżej wprowadzono i wciąż wprowadza się niezbędne udoskonalenie i pracuje na zwiększenie ich wydajności. Z tego artykułu dowiesz się, co ostatecznie uzyskano i jaką wartość ma to dla człowieka.

 

Jak produkuje się panele słoneczne monokrystaliczne? Jakie zalety mają?

Panele monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są z pojedynczego kryształu krzemu. Aby stworzyć panel słoneczny, składa się pojedyncze ogniwa zbudowane z podzielonych na 4 części sztabek krzemowych o kształcie cylindrów. Otrzymuje się ostatecznie wydajne ogniwa z pojedynczego kryształu. Panele słoneczne monokrystaliczne zbudowane z takich ogniw charakteryzują się:

  • największą wydajnością, a to dlatego, że mamy do czynienia z pojedynczym kryształem krzemu, którego struktura atomowa jest najbardziej zwarta, co w połączeniu z wysoką jakością krzemu daje ostatecznie bardzo dobre właściwości,
  • jednolita struktura jest znacznie trwalsza w czasie i niewrażliwa na czynniki zewnętrzne, a jej trwałość sięga czasu rzędu 25 lat,
  • parametry mocy i wydajności są na wysokim poziomie,
  • optymalne rozmiary panela dla uzyskania i utrzymania wydajności.

Jak widać, panele słoneczne monokrystaliczne są wydajne, choć drogie. Ich rozmiary są optymalne, dlatego też chętnie montuje się je na dachach domów jednorodzinnych czy budynkach firm produkcyjnych.

 

Czy warto zainwestować w panele słoneczne monokrystaliczne?

Panele słoneczne monokrystaliczne to najpopularniejszy i sprawdzony rodzaj paneli fotowoltaicznych. Są wydajne, trwałe i odporne na warunki, w jakich są zamontowane. Tak, jak każdy rodzaj paneli, nie są pozbawione wad, jednakże można je pominąć na rzecz ich wydajności i bardzo dobrej oraz dużej trwałości. Tą wadą z pewnością jest ich cena. Specjalistyczna produkcja i używanie wysokiej jakości materiałów przekłada się na ich trwałość, a to podnosi cenę. Można im to jednak wybaczyć i mieć nadzieję, że w przyszłości ceny paneli monokrystalicznych spadną, albo pojawią się godni następcy urzekający lepszymi parametrami użytkowymi, których jakość wykonania i własności nie będą przerażać na tle ceny.

Data publikacji: 21.10.2019

Autor: Tomasz Łepkowski