Panele polikrystaliczne i monokrystaliczne – różnice
Najważniejszym elementem całego systemu solarnego są panele słoneczne. Właśnie dzięki panelom słonecznym promienie słoneczne zamieniane są na energię elektryczną. Wyróżniamy dwa rodzaje paneli: polikrystaliczne i monokrystaliczne. W dużym skrócie możemy uznać iż budowa każdego panelu opiera się na szeregowo połączonych ze sobą ogniwach. Poniżej postaramy się objaśnić Państwu czym się różnią i które lepiej się sprawdzą w naszym systemie solarnym.
Panele polikrystaliczne - charakterystyka
Polikrystaliczne panele słoneczne zbudowane są z ogniw polikrystalicznego krzemu, stąd też wywodzi się ich nazwa. Ten krzem jest wykrystalizowany z wielu monokryształów krzemu. Tutaj dochodzimy do pierwszej różnicy, mimo iż współczynnik mocy jest porównywalny, jednak panele monokrystaliczne współczynnik ten mają wyższy. Podczas przeliczania na wat ich mocy zainstalowanej są tańszymi panelami od paneli monokrystalicznych. Proces produkcyjny paneli polikrystalicznych pozwala jedynie na wytwarzanie ich w kształcie prostokąta lub kwadratu. Panele polikrystaliczne przybierają jasnoniebieską barwę. Temperaturowy współczynnik w modułach polikrystalicznych jest niższy, co jest ich zaletą.
Panele monokrystaliczne - charakterystyka
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych powstałych z dużego monokryształu krzemu. Kształt paneli monokrystalicznych często przypomina koło, ponieważ monokryształ krzemu jest kołem. Ze wszystkich obecnych paneli na rynku moduły monokrystaliczne osiągają największą sprawność, jednak ich temperaturowy współczynnik mocy jest najwyższy. Od paneli polikrystalicznych odróżnia je barwa, najczęściej są one ciemnoniebieskie albo czarne. Podczas przeliczania na wat ich mocy zainstalowanej, panele monokrystaliczne okazują się nieznacznie droższym rozwiązaniem.
Data publikacji: 18.09.2018
Autor: Tomasz Łepkowski