Płyty fotowoltaiczne i różnice pomiędzy panelami
Fotowoltaika zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli słonecznych. Zanim jednak zaczniemy inwestować na ślepo, warto co nieco dowiedzieć się na ten temat. Na pierwszy rzut oka panele mogą wyglądać niemalże identycznie. Są to płyty fotowoltaiczne, które mają spełniać podstawowe zadanie – generować prąd ze słońca. I to w zasadzie robią, ale z uwagi na swoją budowę różnią się między sobą. Świadomy wybór przekłada się na lepsze korzyści, dlatego też warto dokształcić się w tym temacie, zanim zamówisz panele i ekipę montażową.
Płyty fotowoltaiczne – jakie są rodzaje?
Pierwsze pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź to, czym różnią się panele fotowoltaiczne? Kolejnym pytaniem jest, jaki rodzaj paneli wybrać do swojej instalacji? Aby móc znaleźć odpowiedzi na te pytania, trzeba poznać podstawowe różnice i dokonać świadomego wyboru.
Płyty fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które stanowią element półprzewodnikowy przetwarzający energię słoneczną w prąd stały. Pojedyncza płyta ma zbyt słabą moc i napięcie, by móc zasilić domową instalację elektryczną. Dlatego też należy połączyć je szeregowo, co stworzy łańcuch przewodzący energię i zsumuje ich moc. Ważne jest, aby kupując panele słoneczne do swojej instalacji, postawić na jednego producenta. To zagwarantuje stabilne funkcjonowanie całej instalacji. Ponieważ płyty fotowoltaiczne składają się z różnych ogniw, rozróżnia się dwa podstawowe typy paneli:
• monokrystaliczne,
• polikrystaliczne.
Jakie płyty fotowoltaiczne wybrać?
Powszechnie wykorzystuje się panele monokrystaliczne w większości domowych instalacji fotowoltaicznych. Na pierwszy rzut oka różnią się od paneli polikrystalicznych już samym wyglądem. Mają charakterystyczny, ciemny kolor oraz jednolitą strukturę. Ich wydajność jest największa, ale produkcja tego typu płyt również nie należy do najtańszych. W konsekwencji są więc droższe od paneli polikrystalicznych. Jednak z uwagi na swoją wydajność, instalacja obejmuje mniejszą ilość płyt, co także przekłada się na pewnego rodzaju oszczędności.
Panele polikrystaliczne są równie popularne, głównie z uwagi na znacznie atrakcyjniejsze ceny. Wszystko dzięki mniej skomplikowanej produkcji, która pozwala taniej wyprodukować moduły polikrystaliczne. Ich sprawność jest jednak o kilka procent mniejsza, co automatycznie zmusza nas do montażu większej ilości płyt przy zachowaniu instalacji tej samej wielkości, niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Jednak panele polikrystaliczne mają jeszcze jedną ważną cechę. Spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury jest zdecydowanie niższy niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Dodatkowo wyłapują znacznie więcej promieni słonecznych, również odbitych czy załamanych. W konsekwencji pracują stabilniej w skali całego roku. Dlatego też są tak bardzo popularne.