Regulator ładowania MPPT

Przed dalszą częścią musimy uświadomić sobie, że na rynku istnieją dwa rodzaje regulatorów, a mianowicie są to regulatory MPPT i PWM. Spełniają one funkcję sterującą całym systemem fotowoltaicznym. Regulator ładowania MPPT jest najważniejszą częścią zestawu solarnego. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zawierać regulator ładowania, który odpowiedzialny jest za prawidłową pracę systemu, a także wpływa znacząco na efektywność całej instalacji.

Charakterystyka działania – regulator napięcia MPPT

Ładowanie akumulatora, następuje poprzez zestaw solarny, który zamontowany  jest na kamperze  Serce zestawu, czyli regulator ładowania, mierzy w sposób ciągły napięcie na akumulatorze. Regulator ładowania nie pozwoli na przeładowanie akumulatora, gdyż w odpowiednim momencie odłączy napięcie z zestawu fotowoltaicznego. Jeżeli natomiast regulator zmierzy zbyt małe napięcie na akumulatorze, to wówczas na czas naładowania baterii,  odłączy wszelkie  odbiorniki prądu. W naszym sklepie internetowym dostępne są gotowe zestawy solarne na kamper, więc nie musicie Państwo się martwić o dobór odpowiednich podzespołów.

W następnym wpisie ocenimy dla Państwa, który regulator napięcia wybrać. Przeanalizujemy wady i zalety poszczególnych regulatorów ładowania.

Data publikacji: 3.10.2018

Autor: Tomasz Łepkowski