Jak stworzyć własny zestaw do grzania wody?

Czy to lato, czy zima, ciepła woda w rurach zawsze płynąć musi. Najpopularniejszą opcją do grzania wody, jest  użycie do tego celu grzałek elektrycznych. No tak, ale prąd swoje kosztuje i trzeba mieć na uwadze jego znaczne koszty w zależności od ilości zużytych litrów wody. Nie każdy lubi szybkie prysznice i oszczędzanie wody, zwłaszcza że czas spędzony w wannie jest odprężający i miły. W związku z tym należy przygotować się na wyższe rachunki za prąd? Niekoniecznie. Rachunki będą relatywnie niskie, jeżeli zainwestuje się w zestaw do grzania wody energią pochodzącą ze słońca. Ten artykuł nieco przybliży temat i zachęci do zakupu takiego zestawu.

 

Zestaw solarny do grzania wody to sposób na oszczędność!

Energia słoneczna może być z powodzeniem przekształcana na elektryczną. Promienie słoneczne się nie zużywają, więc jest to energia całkowicie odnawialna, nie ma spalin, nie ma dymu, nic praktycznie nie kosztuje. Jest to ekologiczne źródło energii. Pozyskując ją za pomocą paneli słonecznych, można z powodzeniem zasilić nią podgrzewacze do wody.

Projektując zestaw solarny do grzania wody, należy wiedzieć, że czy zima, czy lato, słońce jest na niebie i promienie w mniejszym albo większym natężeniu trafią do paneli. Później zostaną przekształcone na prąd do zasilania grzałek w bojlerze. Dobór odpowiednich paneli tworzy doskonały zestaw do grzania wody w bojlerach. Nie ma chyba na rynku równie wydajnego źródła energii elektrycznej.

 

Panele solarne w miejscach o różnym nasłonecznieniu

Tworząc własny system grzania wody, warto zwrócić uwagę na poszczególne jego komponenty, ich moc i wydajność. Popularne są monokrystaliczne panele solarne. Są bardzo wydajne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się odpowiednio wysoką mocą i stałością parametrów elektrycznych w stosunku do ich oryginalnych specyfikacji. Problem z nimi może pojawić się, kiedy chce się je zainstalować w miejscu zacienionym i narażonym na częstsze zacienienia. Wówczas panele polikrystaliczne mogą okazać się lepszym wyborem. Kiedy monokrystaliczne zmniejszają swą wydajność przy gorszym oświetleniu, panele polikrystaliczne wciąż działają. Są tańsze w produkcji i delikatniejsze, bo bardziej reagują na zmiany warunków pogodowych. Sam zadecyduj, czego potrzebujesz, bo ostateczny wybór należy do Ciebie.

Reasumując, własny zestaw do grzania wody jest rozwiązaniem ekologicznym oraz ekonomicznym. Warto, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie zmiany klimatu są coraz drastyczniej odczuwane, zainwestować w takie rozwiązanie. Pozwoli to nie tylko przyczynić się do poprawy klimatu, ale także da większą swobodę odnośnie użytkowania ciepłej wody.

Data publikacji: 7.10.2019

Autor: Tomasz Łepkowski