Close
Bez kategorii Fotowoltaika

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

W naszym kraju wciąż dominuje przekonanie, że nasze warunki pogodowe, czyli stosunkowo niewielka liczba ciepłych, słonecznych dni, nie są odpowiednie dla instalacji fotowoltaicznej. Nic bardziej mylnego! Warto zdawać sobie sprawę, że najważniejszym czynnikiem nie jest nasłonecznienie, ale nachylenie paneli pod odpowiednim kątem w kierunku południowym. Jak zatem możemy zadbać o wydajność naszej instalacji?

Wydajność paneli słonecznych

Pod pojęciem wydajności instalacji fotowoltaicznej kryje się po prostu ilość energii, jaką mogą wyprodukować panele w określonym czasie i warunkach. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na wydajność instalacji. Jednym z nich jest nasłonecznienie, czyli ilość promieni słonecznych, które docierają na daną powierzchnię w określonym czasie.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce może znacząco różnić się w zależności od regionu, co wynika głównie z różnic w nasłonecznieniu i warunkach klimatycznych. Waga panela fotowoltaicznego również odgrywa rolę, szczególnie w kontekście montażu i konstrukcji wsporczych. Lżejsze panele są często preferowane w sytuacjach, gdzie konstrukcja dachu nie pozwala na zbyt duże obciążenie, co jest typowe dla starszych lub historycznych budynków. Z kolei cięższe panele mogą wymagać bardziej solidnych i kosztownych systemów montażowych, co również wpływa na końcowy koszt instalacji.

W naszym kraju nasłonecznienie jest w zasadzie równomierne – mieści się w granicach 950-1160 kWh/m² na rok. Oczywiście nieco lepsze wyniki osiąga południowa i południowo-wschodnia część naszego kraju. Jednak niezależnie od naszego położenia poziom nasłonecznienia będzie się znacznie różnił w zależności od pory roku – duże znaczenie ma długość dnia. Latem, kiedy dzień trwa 16 godzin, zatem nasłonecznienie będzie wtedy największe, a instalacja fotowoltaiczna będzie pracować najwydajniej. Natomiast zimą, gdy dzień trwa 7-8 godzin, wydajność paneli będzie mniejsza. Kolejnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na wydajność instalacji jest jej kąt nachylenia względem południa. Idealne ustawienie paneli to nachylenie pod kątem 35-38° i skierowanie ich wprost na południe – wtedy nasza instalacja będzie pracować maksymalnie wydajnie.

Nie wolno też zapominać o zacienieniu i zabrudzeniach – one też wpływają na skuteczność naszych paneli. Koniecznie należy zadbać, by na instalację nie padał żaden cień z okolicznych drzew, budynków czy kominów. Każdy cień padający na panel ma negatywny wpływ na jego działanie, a nawet może doprowadzić do zaniku mocy w danym module. Warto też wiedzieć, że kurz, śnieg czy zacieki utrudniają promieniom słonecznym dotarcie do panelu, dlatego koniecznie należy regularnie czyścić moduły fotowoltaiczne.

Fotowoltaika jest naprawdę opłacalna

Nasze warunki pogodowe nie są tak złe, jak się wszystkim wydaje. W Europie w fotowoltaice liderem są Niemcy, które mają podobne warunki nasłonecznienia jak Polska. Co ciekawe w czołówce jest także Wielka Brytania, która ma gorsze warunki pogodowe niż nasz kraj. Wbrew pozorom duże nasłonecznienie nie wpływa pozytywnie na wydajność paneli – wysoka temperatura powoduje nagrzewanie modułów, co wpływa na obniżenie ich efektywności.

Choć niektórym ciężko w to uwierzyć, w Polsce wydajność paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobra, dlatego jest to bardzo opłacalna inwestycja. Wystarczy tylko zadbać o wysoką jakość wszystkich elementów instalacji, ich odpowiedni montaż oraz o to, by wszystkie moduły były czyste, a nasza instalacja będzie pracować na najwyższych obrotach, przynosząc nam nie tylko mniejsze rachunki, ale też niezależność energetyczną. Warto postawić na zieloną energię!