Zestawy solarne do podgrzewania wody – idealny sposób na ciepłą wodę w domu i w basenie
W okresie zimowym podgrzewanie wody użytkowej w gospodarstwie domowym nie jest problematyczne. Zwykle korzystamy z systemu centralnego ogrzewania, który daje nam możliwość dogrzania wody z systemu grzewczego. Co jednak zrobić w lecie, gdy piec jest zagaszony? Wówczas pozostaje nam jedynie dogrzewanie wody z wykorzystaniem zasilania sieciowego. Alternatywą dla takiego rozwiązania są zestawy solarne do podgrzewania wody, które znacznie zmniejszą rachunek za prąd.
Jak działają zestawy solarne do podgrzewania wody?
Zasada działania opiera się na podłączeniu paneli fotowoltaicznych do przetwornicy napięcia, a następnie bezpośrednio do bojlera lub innego urządzenia grzewczego. Tak to wygląda w wielkim skrócie. Energia wytworzona przez słońce jest przekazywana do przetwornicy, która zamienia prąd stały na zmienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdku. Należy jednak nadmienić, że zestawy solarne do podgrzewania wody składają się z nieco innych przetwornic, niż w tych stosowanych w zasilaniu urządzeń elektrycznych.
Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się zastosować od 4 do 8 modułów paneli polikrystalicznych, które są wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Cały zestaw solarny do podgrzewania wody składa się z kilku modułów paneli, przetwornicy oraz okablowania. Montaż nie jest skomplikowany. Najtrudniejszy może być montaż samych modułów fotowoltaicznych, który wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu.
Zestawy solarne do podgrzewania wody sprawdzą się również w basenach
Tego typu rozwiązania, często wykorzystywane są również do podgrzewania wody w przydomowych basenach. Dzisiaj znajdziemy również takie zestawy w większości krytych pływalni, gdzie oszczędność na podgrzewaniu wody ma kluczowe znaczenie. Jest to nie tylko ekonomiczne, ale także i ekologiczne rozwiązanie. Sama instalacja nie jest problematyczna. Ważne jest jednak, aby prawidłowo i bezpiecznie zamocować panele. Instalacja modułów na dachu może okazać się największym problemem. Warto do tego celu wynająć specjalną ekipę montażową, która zrobi to profesjonalnie.
Kiedy moduły są już zamocowane, pozostaje jedynie przyłączenie przewodów do paneli i przetwornicy, a następnie do urządzenia grzewczego. Każdy elektryk z pewnością sobie z tym poradzi. Montaż zestawów tego typu pozwala na podgrzewanie wody energią ze słońca, co szczególnie w okresie letnim jest najbardziej rentownym rozwiązaniem.
Jak podłączyć panele fotowoltaiczne? Niezależnie czy to panele fotowoltaiczne, czy panele solarne. Dobre podłączenie to gwarancja sukcesu.
Łączenie zestawów solarnych wymaga precyzyjnego podejścia, aby system pracował efektywnie:
- Serie czy Równolegle?: Panele można łączyć szeregowo dla zwiększenia napięcia, lub równolegle dla zwiększenia natężenia prądu. Wybór zależy od specyfikacji systemu i inwertera.
- Użycie Złącz MC4: Większość paneli fotowoltaicznych wykorzystuje złącza MC4, które są wodoodporne i zapewniają bezpieczne połączenie elektryczne. Upewnij się, że wszystkie złącza są prawidłowo zabezpiec