Fotowoltaika – koszty i zyski
Nie da się ukryć, że koszt inwestycji w fotowoltaikę nie należy do małych. Niemniej jednak od kilku lat branża fotowoltaiki mocno potaniała. Dzisiaj panele słoneczne kosztują znacznie mniej niż jeszcze dekadę temu. Co więcej, są również łatwiej dostępne, a firm świadczących usługi dystrybucji i montażu nie brakuje. Jeśli dołożymy do tego rozmaite dofinansowania, okazuje się, że koszt wcale nie jest tak kolosalny, jak mogłoby się wydawać.
Jaki jest koszt inwestycji w fotowoltaikę?
Podstawowe pytanie, od którego chyba każdy zaczyna. Stawiając to pytanie, oczekujemy krótkiej, jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem nie jesteśmy w stanie jej uzyskać bez kilku, bardzo istotnych informacji. Otóż koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest zależny od tego, jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną generuje nasze gospodarstwo domowe. A zatem koszt będzie tym większy, im większe będzie Twoje zapotrzebowanie.
Chcąc przeliczyć to na złotówki, musimy jeszcze ustalić kilka innych kwestii. Mianowicie to, gdzie panele słoneczne będą montowane. Miejsce montażu decyduje o jego sposobie, a to zaś przekłada się na rodzaj konstrukcji. Tutaj koszty również są bardzo rozbieżne. Najtańszą opcją jest montaż na dachu, ale niekiedy nie mamy takiej możliwości. Wówczas pozostaje jedynie montaż paneli na gruncie. Tu również pojawia się kilka rozwiązań. Możemy bowiem zamocować je na specjalnej, płaskiej konstrukcji, albo na specjalnych słupach.
Kolejną istotną kwestią jest także wybór paneli – monokrystaliczne czy polikrystaliczne. Panele polikrystaliczne są tańsze, ale monokrystaliczne bardziej wydajne. Kiedy więc znajdziemy odpowiedzi na to, jakie panele i gdzie będziemy je montować, pora na kalkulacje. Teraz wystarczy sprawdzić, ile rocznie zużywamy prądu. Tutaj podpowiedź znajdziemy w rachunkach za energię. Ilość rocznych kWh musimy podzielić przez 365 dni, aby otrzymać wynik dziennego zapotrzebowania na prąd. To będzie odpowiedzią na moc instalacji, jaką powinniśmy wybrać, aby móc cieszyć się darmową energią ze słońca. Mając już taką odpowiedź, wystarczy przeliczyć, ile paneli potrzebujemy do takiej instalacji, a następnie oszacować pozostałe koszty. Na szczęście zrobią to za nas profesjonalne firmy, które świadczą usługi z zakresu fotowoltaiki. Szacuje się, że koszt instalacji o mocy 4 kW mieści się w granicy 29-31 tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy od ceny za panel słoneczny, a także rodzaju falownika czy montażu całej instalacji.
Jakie są zyski z fotowoltaiki?
To znacznie przyjemniejsza część pytań, która pozwala budować nadzieję na słuszność tej inwestycji. I tutaj pojawiają się już znacznie bardziej konkretne kwoty. Zyski z instalacji fotowoltaicznej można bowiem bardzo łatwo przeliczyć. Aby jednak mówić o czystych zyskach, musimy wziąć pod uwagę czas zwrotu kosztów inwestycji. Ten zależny jest od mocy instalacji i ceny prądu w danym okresie. Skupiając się na aktualnych stawkach, zwrot instalacji o mocy 4 kW powinien nastąpić po około 14 latach. Oczywiście zakładając, że ceny za prąd tak jak do tej pory, będą sukcesywnie rosły.
Jednak zyski z instalacji fotowoltaicznej widoczne są gołym okiem już w pierwszym roku. Instalacja o wyżej wspomnianej mocy pozwala zaoszczędzić w skali roku blisko 2200 złotych na rachunku za prąd. Przy założeniu, że weźmiemy dofinansowanie na taką inwestycję, zyski czerpiemy niemalże od samego początku.