Montaż paneli fotowoltaicznych na papie
Na prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników – od wyboru rodzaju paneli słonecznych poprzez ich prawidłowy montaż. W przypadku montażu na dachu, w grę wchodzi odpowiednie ustawienie oraz skierowanie paneli względem słońca. Rozróżnia się wiele sposobów montażu paneli na dachu. To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego, z jakim dachem mamy do czynienia.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
Wbrew pozorom również na dachu płaskim można z powodzeniem zamontować instalację fotowoltaiczną. W wielu przypadkach jest to nawet łatwiejsze, niż na dachu skośnym. Płaski dach daje nam nieograniczone pole manewru. Możemy więc dowolnie ustawić konstrukcję, aby zapewnić optymalne ustawienie paneli względem słońca. Ważne jest również to, z czego wykonane jest poszycie dachowe. Panele słoneczne montuje się zarówno na dachówkach ceramicznych, blachodachówce, gontach bitumicznych, jak i papie. Nie montuje się natomiast paneli na poszyciu drewnianym, na eternicie czy dachach wykonanych z pleksi albo poliwęglanu. Materiał, z którego wykonane jest poszycie dachowe, determinuje rodzaj konstrukcji. Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z dachówką ceramiczną, blachodachówką czy papą, musimy dobrać odpowiednie systemy mocowania, które zagwarantują nam stabilną konstrukcję. Niezwykle ważne jest, aby sięgać po certyfikowane elementy konstrukcyjne dostosowane do instalacji fotowoltaicznych.
Waga panela fotowoltaicznego również bezpośrednio wpływa na wymagania dotyczące konstrukcji wsporczych używanych do ich montażu. Cięższe panele wymagają mocniejszych i bardziej wytrzymałych systemów montażowych, aby zapewnić bezpieczne i trwałe przymocowanie do dachu lub gruntu. To może wiązać się z koniecznością wzmocnienia istniejącej konstrukcji dachowej, co dodatkowo zwiększa koszty instalacji. W przypadku montażu naziemnego cięższe panele mogą wymagać bardziej solidnych fundamentów, co również wpływa na całkowity koszt projektu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – na co zwrócić uwagę?
Montując panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym papą, musimy skupić się na kilku bardzo istotnych kwestiach. Montując szyny montażowe, niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiednich uszczelek, które zabezpieczą miejsce mocowania przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Nie możemy także zapomnieć o odpowiedniej wentylacji pomiędzy dachem a panelami. Papa słynie z tego, że absorbuje ciepło promieni słonecznych, rozgrzewając podłoże do bardzo wysokich temperatur. Doskonale wiemy, że również panele słoneczne mocno się nagrzewają w słoneczny dzień. Dla ich sprawnego funkcjonowania niezwykle ważna jest więc odpowiednia wentylacja. Warto także zapewnić przynajmniej 20 mm odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji, aby zagwarantować prawidłową cyrkulację powietrza.
Dokładnie przemyślany projekt instalacji fotowoltaicznej na dachu z papy, zagwarantuje bezpieczeństwo oraz stabilność całej konstrukcji. W przypadku pokrycia z papy niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednie systemu montażowe oraz pamiętać o uszczelnieniu miejsc mocowania konstrukcji do dachu.