Close
Bez kategorii Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne na gruncie to alternatywa dla montażu ich na dachu. Niekiedy nie mamy możliwości montażu instalacji na dachu, dlatego też montaż na gruncie jest czasami jedynym rozwiązaniem. Jakie są wady i zalety takiej instalacji i co warto wziąć pod uwagę?

Panele fotowoltaiczne na gruncie – czy ma jakieś wady?

Największą wadą tego rozwiązania jest oczywiście zajęta powierzchnia terenu. Niekiedy jednak wada ta może przeobrazić się w zaletę. Dzieje się tak wówczas, gdy dysponujemy sporą ilością wolnego, nieużytkowanego terenu. Jego zagospodarowanie poprzez montaż paneli fotowoltaicznych przyniesie same zalety! Jeśli więc dysponujesz wolnym, nieużytkowanym terenem, to wad wiele w tej opcji montażu nie znajdziesz. Jeśli natomiast nie masz zbyt miejsca, a dodatkowo Twoja posesja porasta drzewami, montaż paneli na gruncie może być nieco utrudniony. Ale i z tej sytuacji można wyjść obronną ręką. Wystarczy zamontować je na specjalnych słupach. Panele słoneczne na słupie to rozwiązanie nie tylko dla miejsc pokrytych dookoła drzewostanem, ale także dla tych, którzy chcą zagospodarować dodatkowo teren pod konstrukcją.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Zalet montażu paneli słonecznych na gruncie jest bardzo wiele. Po pierwsze lepszy staje się dostęp w razie konieczności (np. konserwacja instalacji czy czyszczenie paneli). Możliwość swobodnego ustawienia paneli w dowolnym kierunku i pod odpowiednim kątem. Przy montażu na gruncie nie mamy ograniczeń pod względem ilości paneli i związanej z tym ciężaru instalacji. Co więcej, panele montowane na gruncie mają znacznie lepszą wentylację, a to zaś przekłada się na ich większą produktywność. Montaż paneli słonecznych na gruncie daje także możliwość zastosowania systemu nadążnego, czyli takiego, który będzie śledził zmianę położenia ziemi względem słońca. W ten sposób maksymalizujemy wydajność przydomowej elektrowni słonecznej. Jedynym ograniczeniem staje się budżet i działka. O ile ten pierwszy ogranicza nas mocno, o tyle działka nierzadko daje nam spektakularne możliwości.

Co jeszcze warto pamiętać?

Waga panela fotowoltaicznego również wpływa na logistykę projektu. Cięższe panele są trudniejsze w transporcie i manipulacji podczas montażu, co wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak dźwigi czy inne urządzenia do podnoszenia. To z kolei może wpłynąć na wzrost kosztów instalacji ze względu na potrzebę wynajmu odpowiedniego sprzętu oraz zatrudnienie wykwalifikowanej załogi do obsługi.

Decydując się na montaż paneli na gruncie, należy pamiętać o odpowiedniej konstrukcji. Musi być ona odporna na warunki atmosferyczne, a także wyjątkowo stabilna i trwała. Instalacje fotowoltaiczne na gruncie nierzadko osiągają ogromne wielkości. Na konstrukcji nie możemy więc oszczędzać. Solidność materiałów wykorzystanych do jej montażu to gwarancja bezpieczeństwa oraz żywotności całej instalacji.