Close
Bez kategorii Fotowoltaika

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką zastanawia się nad obliczaniem energii, jaką uzyska z danego zestawu paneli fotowoltaicznych. Nie mając wykształcenia elektrycznego, można jednak nie zrozumieć bogatej ilości danych, które znajdują się na tabliczkach znamionowych paneli fotowoltaicznych. Chcąc dowiedzieć się samodzielnie, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW potrzebujemy, można w łatwy sposób dać się zmylić mnogością i tak niewiele mówiących parametrów. Okazuje się, że dane, widniejące na tabliczce znamionowej niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywistość. Są one raczej prawdziwe dla idealnych warunków, w jakich są zamontowane i użytkowane panele fotowoltaiczne.

Dane techniczne paneli fotowoltaicznych

Osoby, dla których temat paneli fotowoltaicznych nie jest obcy, zdają sobie sprawę, że opis na tabliczce znamionowej poszczególnych paneli to jedno, a realia mogą pokazywać coś nieco innego. Dane z tabliczki znamionowej są oczywiście prawdziwe. Może odnośnie egzemplarzy paneli fotowoltaicznych, których pochodzenie jest niewiadome, to dane spisane mogą znacznie odbiegać od stanu faktycznego. Jednakże należy pamiętać, że parametry elektryczne, które znajdziemy na etykiecie, są dostępne w określonych warunkach. Należą do nich:

  • odpowiedni kąt ustawienia paneli w kierunku źródła światła, którym jest słońce i padanie jego promieni bezpośrednio na panele,
  • pora roku, gdyż nie każda jest w stanie dać taką ilość światła, aby panel wytworzył z niego energię elektryczną z jednakową wydajnością,
  • regularne czyszczenie powierzchni paneli fotowoltaicznych, aby zapewnić niezakłóconą drogę światła do struktury paneli przekształcającej je na prąd elektryczny,
  • okresowa diagnostyka paneli fotowoltaicznych i specjalistyczna konserwacja.

Spełniając te zasady, można liczyć na prawidłowe działanie paneli fotowoltaicznych, ich maksymalną sprawność i wydajność elektryczną. Dokładnie taką, jaka podana jest na tabliczce znamionowej.

Jak określić ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Jak już wiadomo, nie wystarczy odczytać dane z tabliczki znamionowej, pomnożyć je przez żądaną ilość paneli i w wyniku otrzymać wartość około 1 kW. Nie można do końca wierzyć, że to wartość rzeczywista i panele fotowoltaiczne będą ją nieustannie produkować. Zakładając, że światło dociera do paneli w sposób niezakłócony, należy również zauważyć, że panele fotowoltaiczne, pracujące w górnej granicy swoich parametrów mogą okazać się w pewnych warunkach mniej wydajne. Należą do nich na przykład zmienne temperatury. Jako że dobrej jakości panele są odporne na te czynniki, to rzeczywistość pokazuje, że długotrwała praca z maksymalną wydajnością może skracać żywotność i pogarszać parametry elektryczne paneli.

Tak więc ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW? Aby móc wyprodukować żądany 1 kW energii elektrycznej warto wziąć pod uwagę niezbędną nadwyżkę mocy. Poza tym podpięcie się do sieci energetycznej również niesie ze sobą pewne dodatkowe obostrzenia, które najlepiej omówić wespół z profesjonalistami. Z reguły uznaje się, że na wyprodukowanie 1 kW mocy potrzebujemy około 3 paneli. Oczywiście wyliczenia te zależne są od mocy danego panelu, dlatego końcowa ilość zwykle wynika z dokładnych obliczeń specjalistów.

Obliczamy ilość paneli fotowoltaicznych na każdy kilowat

W zasadzie rachunek może wydawać się prostym. Z pewnością lepszym wyjściem okaże się montaż mniejszej liczby paneli o zwiększonej mocy. Tak, ale nie zawsze to będzie takie proste. Żyjąc w umiarkowanym i zmiennym klimacie, może często dochodzić do spadków napięć i zakłóceń w dostawie energii. Z tego względu warto wybrać więcej paneli o mniejszej mocy, co spowoduje mniejsze straty w wydajności poszczególnych paneli. 1 kW otrzymamy już z instalacji zawierającej 4 panele o mocy 265 W. W pełnym słońcu są w stanie wyprodukować żądaną moc w stopniu stałym i bez żadnych zakłóceń, ale co w przypadku innej ilości kilowatów? W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Wydajność jednego panelu:
    Każdy panel fotowoltaiczny ma określoną moc wyjściową, która jest mierzona w watach (W). Przykładowo, panele o mocy 300 W są obecnie dość powszechne. Wydajność jednego panelu determinuje, ile energii jest on w stanie wygenerować przy standardowych warunkach testowych
  2. Obliczenie liczby paneli na 1 kW:
    Aby uzyskać 1 kW mocy z systemu fotowoltaicznego, należy podzielić 1000 W (1 kW = 1000 W) przez moc jednego panelu. Na przykład, jeśli używamy paneli o mocy 300 W: Liczba paneli= 1000W podzielić na 300W/panel ~3,33paneli. Dzięki temu wiemy, że w przypadku tej mocy będą potrzebne nam 4 panele.
  3. Uwzględnienie efektywności systemu:Warto uwzględnić, że rzeczywista efektywność systemu może być mniejsza niż teoretyczna, z uwagi na różne straty (np. spadki napięcia, zabrudzenie paneli, zacienienie). Dlatego w praktyce może być konieczne zwiększenie liczby paneli o kilka procent, aby uzyskać pożądaną moc.
  4. Dostosowanie do warunków lokalnych:
    W zależności od warunków nasłonecznienia w danej lokalizacji liczba paneli potrzebnych do wygenerowania 1 kW mocy może się różnić. W regionach o mniejszej ilości dni słonecznych może być konieczne zastosowanie większej liczby paneli, aby osiągnąć ten sam poziom produkcji energii.