Jak łączyć panele fotowoltaiczne?
Przeprowadzając montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się nad sposobem łączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych. Można je łączyć na dwa sposoby, a mianowicie równolegle bądź szeregowo. Zarówno jeden sposób łączenia paneli, jak i drugi mają nieco inne zalety, jakie z nich płyną. Przyjrzyjmy się bliżej sposobom łączenia paneli fotowoltaicznych. Ten artykuł pomoże zainteresowanym osobom wybrać sposób połączenia paneli fotowoltaicznych.
Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych
Podczas szeregowego łączenia paneli fotowoltaicznych należy wiedzieć, że napięcie wyjściowe, jakie zostanie dostarczone do falownika, będzie sumą napięć wszystkich poszczególnych paneli. Co innego, jeśli chodzi o natężenie prądu. Maksymalne natężenie prądu będzie stałe i dokładnie takie jak pojedynczego panela. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie instalowane panele fotowoltaiczne powinny mieć identyczne maksymalne natężenie.
W przeciwnym razie może dojść do nieprzewidzianych zachowań falownika. Mało tego, niemal pewna jest awaria instalacji fotowoltaicznej podczas większego poboru energii. Ta konfiguracja jest stosowana, gdy inwerter wymaga wyższego napięcia do prawidłowej pracy. Łączenie szeregowe jest również korzystne w przypadku systemów o większej mocy.
Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych
Połączenie równoległe paneli skutkuje tym, że całkowite napięcie wyjściowe jest zawsze takie samo, natomiast maksymalne natężenie prądu jest sumą natężeń poszczególnych paneli. Podobne jak w połączeniu szeregowym i równoległe ma swoje zasady. Nie można łączyć ze sobą modułów o różnym napięciu, co może skutkować awarią w instalacji, zniszczeniem panela, a nawet uszkodzeniem falownika.
Jest to przydatne, gdy inwerter może pracować na niższym napięciu, a potrzebny jest wyższy prąd. Połączenie równoległe jest również zalecane w sytuacjach, gdy panele są instalowane w miejscach częściowo zacienionych, ponieważ zapewnia lepszą tolerancję na zacienienie poszczególnych paneli.
Jak podłączyć panele fotowoltaiczne? Optymalne połączenie paneli fotowoltaicznych
Wyboru połączenia poszczególnych paneli należy dokonać już na etapie projektowania instalacji. Połączenie szeregowe jest najwygodniejsze dla dobrania i późniejszej pracy falownika, natomiast połączenie równoległe ma również typowo użytkowe zalety. Ten typ połączenia paneli skutkuje większą ich wydajnością w przypadku montażu w miejscu, do którego nie trafia maksymalna ilość światła słonecznego. Połączenie równoległe wpływa więc bezsprzecznie na zwiększenie wydajności instalacji w dni pochmurne.