Kable solarne – co warto wiedzieć?
W instalacji fotowoltaicznej najwięcej uwagi skupiamy na wyborze paneli słonecznych. Owszem, ich wybór ma kolosalne znaczenie i ogromny wpływ na funkcjonowanie całej instalacji. Niemniej jednak kable solarne również zasługują na taką samą uwagę. Ich wybór nie może być przypadkowy i bez analizy. Sprawdź, co warto wiedzieć o okablowaniu niezbędnym do montażu instalacji fotowoltaicznej!
Kable solarne – co musisz o nich wiedzieć?
Kable solarne pozwalają połączyć elementy instalacji między sobą oraz wpiąć ją do sieci domowej. Wykonane są zazwyczaj z miedzi oraz cechują się znacznie grubszą izolacją niż standardowe okablowanie elektryczne. Dodatkowo przewody solarne muszą wykazywać znacznie większą giętkość oraz odporność na warunki atmosferyczne, wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV czy ozon. Narażone są bowiem na te wszystkie szkodliwe czynniki każdego dnia. W większości są bowiem montowane na zewnątrz, co sprawia, że będą narażone na nagłe zmiany temperatur i oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dlatego wybór kabli solarnych powinien być przemyślany.
Nie tylko izolacja się liczy, czyli czym jeszcze kable solarne powinny się cechować?
Przewody dedykowane instalacji fotowoltaicznej, poza odpowiednią izolacją muszą także gwarantować niezawodne funkcjonowanie. Należy więc dobrać je w taki sposób, aby ewentualne straty z uwagi na grzanie się przewodów nie były wyższe niż 1%. Jeśli mamy do czynienia z instalacją niskonapięciową, strata nie powinna przekraczać 3%. Co więcej, kupując kable solarne, koniecznie musimy sprawdzić, czy posiadają one certyfikat niezależnych instytucji certyfikujących. Da to nam gwarancję niezawodnej pracy przez wiele lat.
Prowadzenie przewodów, czyli jak układać kable solarne?
Na koniec warto wiedzieć, że właściwe ułożenie kabli solarnych ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej instalacji fotowoltaicznej. Należy montować je w taki sposób, aby wyeliminować potencjalne ryzyko wybuchu pożaru oraz zapewnić stabilność całej instalacji. Ułożone powinny być zgodnie z zasadami. Na dachu skośnym prowadzimy je pionowo, stosujemy dodatkowe osłony, mocujemy je do dachu, a poza modułami przymocowujemy je do ramy lub szyb modułu. Nie należy pozostawiać ich luźno wiszących, układać pod obciążeniem czy w miejscach narażonych na naprężenia. Montaż zgodnie z zasadami zapewnia bezpieczną instalację oraz eksploatację przez wiele lat.