Lampy solarne w ogrodzie – jak ekonomicznie oświetlić oraz ozdobić posesję?
Od jakiegoś czasu furorę w ogrodach robią lampy solarne. Można kupić zarówno lampy niewielkich wymiarów, jak i duże, specjalnie zaprojektowane oświetlenie solarne, które robi niesamowity klimat. Takie oświetlenie nie potrzebuje okablowania, co jest szczególnie istotne w urządzonych już ogrodach. Artykuł ten omówi, co można zrobić z lampami solarnymi wokół swojego domu.
Dlaczego tak chętnie wybieramy lampy solarne ogrodowe?
Jest przynajmniej kilka powodów, dla których właściciele domów instalują lampy solarne w swoich ogrodach. W zależności od wielkości ogrodu oraz jego przeznaczenia zostaje on fantazyjnie oświetlony. Projektując zwyczajne oświetlenie, można się nieco przerazić. Jeśli robi się to w trakcie budowy, to problem jest mniejszy, ale mając już działkę zagospodarowaną, może generować ze sobą wiele zniszczeń roślinności. Na takie sytuacje wymyślono lampy solarne.
Najważniejsze ich zalety:
- nie ma potrzeby montowania okablowania,
- są wydajne i trwałe,
- można nimi dowolnie sterować zdalnie,
- są odporne na warunki atmosferyczne,
- gwarantują bezproblemową pracę przez przynajmniej 25 lat.
Można jeszcze wyliczać inne zalety, jakie posiadają lampy solarne ogrodowe, ale najważniejsze, że można zrobić z nimi dosłownie wszystko. Doskonale oświetlają miejsca przy garażach, ogrody, chodniki, czy przestrzeń wokół altanki. Możliwość zakupu lampy solarnej z czujnikami ruchu działa odstraszająco na zwierzęta, czy alarmuje przed niepowołanymi gośćmi.
Jakie lampy i akcesoria do lamp solarnych wybrać?
Samodzielnie projektując oświetlenie w ogrodzie, warto wiedzieć, że do dyspozycji są znane od dawna ogniwa monokrystaliczne. Są wydajne, odporne na wahania temperatury, czy zmiany klimatu. Chcąc jednak zamontować je w cieniu, czy pod daszkiem, mogą sobie nie poradzić. Wtedy warto zwrócić uwagę na ogniwa polikrystaliczne, które swą wydajność mają nawet przy małej ilości światła, niedostatecznej dla ogniw monokrystalicznych. Są więc idealnym wyborem do ogrodów wyścielonych pokaźną roślinnością czy dużymi drzewami.
Mając już wybrane ogniwa fotoelektryczne, warto sprawdzić, jakie akcesoria do lamp solarnych wybrać. Akcesoriów jest całe mnóstwo. Są części mechaniczne, jak daszki wkomponowujące je w krajobraz, ale ważniejsze są akcesoria elektryczne. Mowa tu o czujnikach ruchu, czasowych, odbiornikach radiowych i wielu innych. Decydując się na lampy solarne ogrodowe, warto także sprawdzić ten asortyment, gdyż w wielu przypadkach znacznie podkreślają atuty tego rodzaju oświetlenia.
Jak Łączyć Panele Fotowoltaiczne?
Choć lampy solarne zazwyczaj są autonomicznymi jednostkami, w niektórych przypadkach można rozważyć połączenie ich z większym systemem fotowoltaicznym, szczególnie jeśli planujemy obszerne oświetlenie zewnętrzne. Panele fotowoltaiczne można łączyć w szereg, aby zwiększyć napięcie, lub równolegle, aby zwiększyć prąd w systemie. Wykorzystanie dodatkowych paneli fotowoltaicznych może być rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z większą ilością lamp lub gdy poszczególne lampy mają niewystarczające możliwości ładowania.