Close
Bez kategorii Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne?

Bardzo popularne stało się pozyskiwanie w pełni odnawialnej energii, którą dostarcza słońce i zasilanie nią domowych bojlerów oraz elektrycznych podgrzewaczy wody. Jest to jak najbardziej celowe, gdyż w taki właśnie sposób można znacząco ograniczyć wydatki na energię elektryczną i przy okazji zasilać nią inne urządzenia. Jeśli jednak energię słoneczną wykorzystuje się tylko do podgrzewania wody do codziennego użytku, warto zastanowić się nad kolektorami słonecznymi i porównać ich zalety z zaletami paneli fotowoltaicznych.

Panele słoneczne VS kolektory

Panele fotowoltaiczne zwane potocznie słonecznymi mają szerokie zastosowanie. Jako że są źródłem energii elektrycznej, mogą być zastosowane nie tylko do zasilania różnego rodzaju podgrzewaczy wody, ale też najróżniejszych urządzeń, czyli wszystkiego, co do działania wymaga prądu elektrycznego. Jest to z pewnością ogromna ich zaleta, jednakże początkowy koszt instalacji jest uwarunkowany mocą, jaką muszą dostarczyć panele, aby przesłać energię odbiornikom oraz dostępem do światła słonecznego i tak dalej. Inną ważną kwestią jest pytanie jak łączyć panele fotowoltaiczne? Jednak pomimo pewnych trudności na początku, pieniądze inwestuje się raz, a taka instalacja dostarcza energii elektrycznej przez okres wielu lat.

Kolektory słoneczne dostarczają ciepłą wodę, ale nie są pozbawione wad. W przeciwieństwie do paneli słonecznych, przy słabym nasłonecznieniu stają się znacznie mniej wydajne, poza tym sprawność swoją zachowują, zamontowane jedynie w maksymalnie nasłonecznionym miejscu.

Panele solarne a fotowoltaiczne

Pojęcie paneli solarnych jest szersze i odnosi się ogólnie do urządzeń, które wykorzystują energię słoneczną. W ramach tej kategorii wyróżniamy dwa główne typy: panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

Panele fotowoltaiczne są zaprojektowane do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Składają się z wielu ogniw solarnych, które są zwykle wykonane z krzemu. Kiedy światło słoneczne pada na ogniwo, generuje to przepływ elektronów i w konsekwencji prąd elektryczny. Ten prąd jest następnie używany do zasilania urządzeń lub magazynowany w akumulatorach. Panele fotowoltaiczne są szeroko stosowane zarówno w małych instalacjach domowych, jak i w dużych elektrowniach solarnych.

Kolektory słoneczne, z kolei, są używane głównie do ogrzewania wody. Nie produkują energii elektrycznej, ale przetwarzają energię słoneczną na ciepło. Konstrukcyjnie różnią się od paneli fotowoltaicznych, ponieważ zazwyczaj składają się z czarnego absorbera pokrytego szkłem, który zbiera ciepło słoneczne i przekazuje je do płynu noszącego ciepło (często woda lub mieszanka glikolu), który przepływa przez system rur.

Co więc wybrać?

Wnioski nasuwają się same. Najlepszą inwestycją są panele fotowoltaiczne. Można je dowolnie dobierać w zależności od wymaganych właściwości i parametrów, a także do warunków, w jakich przychodzi im pracować. Kolektory słoneczne wymagają dla prawidłowej pracy niezakłóconego dostępu światła, natomiast panele fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną już przy jego ograniczonej ilości. Zmiany w obrębie kolektorów słonecznych są kłopotliwe i nierzadko kosztowne, a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest znacznie łatwiejsza. Należy brać to pod uwagę, projektując instalację, która miałaby podgrzewać wodę. Kolektory nadają się tylko do nagrzewania wody, natomiast panele fotowoltaiczne dają znacznie więcej.